tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
EH School - szkoła sportów ekstremalnych
12-03-2024 EHschool

Kitesurfing to fascynujący sport wodny, który łączy w sobie elementy surfingu, wakeboardingu oraz kontrolowania latawca. Chociaż jest to ekscytująca dyscyplina, wymaga też odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Oto 10 najczęstszych błędów, które popełniają początkujący kitesurferzy, i wskazówki, jak ich unikać.

1. Nieodpowiednie przygotowanie teoretyczne

Błąd: Wiele osób przystępuje do nauki kitesurfingu bez podstawowej wiedzy teoretycznej.

Rozwiązanie: Zanim wejdziesz do wody, poznaj zasady bezpieczeństwa, zdobądź wiedzę o wietrze oraz jak obsługiwać sprzęt. Wiedza teoretyczna jest równie ważna jak praktyczna. Pamiętaj, że kitesurfing to nie tylko świetna zabawa i emocjonujące doświadczenie, ale również aktywność wymagająca odpowiedzialności. Zrozumienie podstaw teoretycznych jest kluczowe, aby Twoja przygoda z tym sportem była bezpieczna dla Ciebie i otoczenia. Baw się dobrze, ale zawsze odpowiedzialnie.

2. Ignorowanie warunków pogodowych

Błąd: Wchodzenie do wody bez sprawdzenia warunków pogodowych może być niebezpieczne.

Rozwiązanie: Zawsze sprawdzaj prognozę pogody, kierunek i siłę wiatru przed planowanym wejściem na wodę. Jest to szczególnie ważne dla początkujących, którzy mogą nie być jeszcze w pełni przygotowani do radzenia sobie w trudnych warunkach. Początkującym nie zaleca się pływania na wietrze, który wieje w stronę morza, ponieważ może to znacznie utrudnić powrót na brzeg. Wybieraj warunki, które są bezpieczne i odpowiednie do Twojego poziomu umiejętności, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

3. Zła pozycja ciała

Błąd: Nieprawidłowa pozycja ciała może utrudniać kontrolę nad latawcem i deską. 

Rozwiązanie: Utrzymuj plecy prosto, kolana lekko zgięte, a wzrok skierowany przed siebie. To pomoże w utrzymaniu kontroli i równowagi.

4. Nieodpowiedni sprzęt

Błąd: Używanie sprzętu, który nie jest dostosowany do Twojego poziomu umiejętności lub warunków pogodowych.

Rozwiązanie: Wybieraj sprzęt zgodny z Twoim poziomem zaawansowania i aktualnymi warunkami. Początkujący powinni wybierać większe deski i mniejsze latawce, aby mieć lepszą kontrolę. To nie tylko ułatwi naukę i postępy, ale również znacząco zwiększy bezpieczeństwo na wodzie.

5. Brak cierpliwości w nauce

Błąd: Chęć szybkiego postępu bez solidnych podstaw.

Rozwiązanie: Nauka kitesurfingu wymaga czasu. Skoncentruj się na stopniowym rozwijaniu umiejętności. Pamiętaj, że każdy uczy się i rozwija w swoim własnym tempie. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na szybkie opanowanie kitesurfingu, ponieważ każdy indywidualnie przyswaja wiedzę i umiejętności.

6. Zaniedbywanie nauki startu i lądowania

Błąd: Skupianie się wyłącznie na jeździe i ignorowanie technik bezpiecznego startu oraz lądowania.

Rozwiązanie: Praktykuj bezpieczne metody startu i lądowania. To kluczowe aspekty bezpieczeństwa, które zapewniają bezproblemowe rozpoczęcie i zakończenie każdej sesji na wodzie. Start i lądowanie wymagają odpowiedniej techniki i świadomości otoczenia, aby uniknąć wypadków i niebezpiecznych sytuacji. Naucz się powoli obniżać latawiec podczas lądowania, aby kontrolować jego prędkość i kierunek, aby nie zrobić krzywdy sobie ani innym. Zacznij od nauki na płaskiej, otwartej przestrzeni z minimalnymi przeszkodami, gdzie masz wystarczająco dużo miejsca na manewr. 

7. Niewłaściwa kontrola latawca

Błąd: Trzymanie latawca w niewłaściwej pozycji może skutkować utratą kontroli. 

Rozwiązanie: Utrzymuj latawiec na odpowiedniej wysokości, zazwyczaj między 45 a 75 stopni względem horyzontu.

8. Ignorowanie prawa pierwszeństwa

Błąd: Nieznajomość zasad pierwszeństwa na wodzie może prowadzić do kolizji.

Rozwiązanie: Zapoznaj się z zasadami pierwszeństwa i zawsze ich przestrzegaj. Tak samo, jak przestrzeganie zasad ruchu drogowego jest istotne podczas prowadzenia samochodu, tak samo istotne jest przestrzeganie zasad pierwszeństwa na wodzie podczas uprawiania kitesurfingu. Te zasady są ustanowione, aby zapewnić płynność i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Obejmują one zarówno ustępowanie drogi, jak i odpowiednie zachowanie wśród innych użytkowników akwenów. Zapoznanie się i przestrzeganie tych zasad pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji i kolizji, a także sprawia, że woda staje się bezpieczniejsza i bardziej dostępna dla wszystkich.

9. Pomijanie rozgrzewki

Błąd: Brak rozgrzewki przed wejściem do wody zwiększa ryzyko kontuzji. 

Rozwiązanie: Wykonuj krótką rozgrzewkę, by przygotować mięśnie i stawy do wysiłku.

10. Brak szacunku dla innych użytkowników wody

Błąd: Ignorowanie obecności innych osób na wodzie może być niebezpieczne i nieuprzejme.

Rozwiązanie: Zachowuj bezpieczną odległość od innych kitesurferów, surferów, a także kąpiących się. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na wodzie. Szanujmy przestrzeń innych i pozwólmy każdemu cieszyć się zabawą i pięknem otaczającej nas wody.

Można znacznie zmniejszyć ryzyko popełniania tych błędów, ucząc się od profesjonalistów na naszych wyjazdach. W ehschool kładziemy duży nacisk na praktyczne szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów, co sprawia, że nasze kursy kitesurfingowe są nie tylko efektywne, ale także bezpieczne. Dołącz do nas i zobacz, jak szybko możesz osiągnąć postępy, unikając typowych błędów początkujących kitesurferów.